Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg ostrzykiwania osoczem wytrąconym z własnej krwi pacjenta na chwilę przed zabiegiem. Niewątpliwie ma to znaczenie dla bezpieczeństwa terapii PRP – tak również określa się tego rodzaju zabieg. W związku z tym, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem naturalnym, bez ryzykaalergii, nietolerancji czy innych reakcji immunologicznych.
ZALETY TERAPII
- przeprowadzona pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego terapia daje spektakularne i naturalne efekty odmładzające,
- stymulacja odrostu włosów oraz ich zagęszczenie,
- leczenie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych,
- mała bolesność zabiegu,
- długoterminowa skuteczność terapii,
- bezpieczeństwo terapii – brak reakcji alergicznych, zakażeń itp.
- krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.
OBSZARY ZASTOSOWANIA
- leczenie blizn potrądzikowych, po ospie (i innych) i pooperacyjnych (np. po usuwaniu tarczycy),
- poprawa kolorytu skóry – pozbycie się szarości skóry, redukcja przebarwień,
- hamowanie procesu łysienia u mężczyzn i kobiet – stymulacja odrostu włosów oraz ich zagęszczania,
- przyśpieszenie gojenia po zabiegach laserowych,
- profilaktyka starzenia się skóry, poprawy gęstości i napięcia,
- wygładzenia zmarszczek w okolicach czoła, policzków, fałd nosowo-wargowych, szyi, dekoltu, dłoni, oczu, obszarów kolan, itp.
EFEKTY PO ZABIEGU
Terapia osoczem bogatopłytkowym, jeżeli jest przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie, jest szybka, sterylna i bezpieczna.
Efektem zabiegu jest zdecydowana poprawa napięcia, elastyczności i gęstości skóry. Dzięki temu następuje podniesienie „opadającej, zwiotczałej skóry” oraz wyraźne spłycenie zmarszczek i bruzd.
Pierwsze efekty widoczne są już kilku dniach i pogłębiają się wraz z upływem czasu. Wynika to z tego, że w skórze rozpoczynają się autologiczne procesy odbudowy komórkowej. Ze względu na fakt, że do organizmu są dostarczane jego naturalne czynniki wzrostu, a nie sztuczne obce preparaty, efekt utrzymuje się przez bardzo długi czas. W rezultacie, w zależności od wieku i kondycji skóry, zdecydowana poprawa jakości skóry utrzymuje się nawet do kilkunastu miesięcy. Niewątpliwie, wzmocnienie efektu można osiągnąć poprzez powtórzenie zabiegu po pewnym czasie.
Jak przebiega zabieg?
Przeprowadzenie zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego sprowadza się do czynności wykonania delikatnych, podskórnych, nakłuć przy jednoczesnym naciśnięciu tłoka strzykawki – czyli mezoteroapii igłowej. Innymi słowy celem specjalisty (zabiegu) jest wykonanie setek nakłuć na skórze pacjenta w obszarze kurowanym w celu umieszczenia pod nią niewielkiej ilości osocza, na niewielkiej głębokości pod skórą, w niewielkich odstępach od siebie.
Jak widać nie jest istotne czy będziemy wykonywać mezoterapię czoła, twarzy, czy dłoni. Umiejętności osoby aplikującej osocze sprowadzone są do jednej opisanej wyżej czynności.
Zabieg składa się z dwóch elementów.
– Pierwszym elementem to pobranie krwi pacjenta i odseparowanie osocza bogatopłytkowego PRP.
– Drugim elementem jest aplikacja osocza bogatopłytkowego PRP w żądane miejsca.
Używając zestawów A-PRP Novareg pozyskujemy bardzo dużo, bo aż 10 ml osocza. Daje nam to możliwość przeprowadzenia zabiegu (ostrzykania) dużych powierzchni ciała. Z tego względu możemy zaoferować naszym pacjentom szeroki zakres zabiegu, obejmujący kilka stref, za stosunkowo niską cenę. W ten sposób nic się nie marnuje, a pacjent jest zadowolony.
W przypadku kuracji estetycznej, aplikacja osocza bogatopytkowgo następuje poprzez wykonanie dziesiątek nakłuć podskórnych w miejscach, które rewitalizujemy. Proces ten nazywamy mezoterapią.
Generalnie zabieg można określić jako bezbolesny ponieważ głębokość wkłucia na twarzy, szyi, dekolcie i innych miejscach ciała jest niewielka i wykonywana bardzo cienką igłą. Jednakże u pacjentów, których próg bólu jest bardzo niski przed aplikacją osocza miejsce nakłuwania pokrywane jest kremem znieczulającym.
Po aplikacji osocza bogatopłytkowego PRP, obszary, na których nastąpiła aplikacja zostają pokryte płynem rewitalizującym.
W przypadku zabiegów przywracających porost włosów głębokość wkłucia jest nieco większa. Płytki krwi muszą bowiem znaleźć się w okolicach mieszka włosowego. Tam płytki krwi aktywują się uwalniając czynniki wzrostu. Pozostałe elementy procesu są identyczne.
Jak pacjent ma przygotować się do zabiegu?
Jednorazowe, sterylne zestawy za pomocą, których wykonywany jest zabieg to najwyższej jakości produkty niezwykle. Jednakże niezwykle istotnym elementem dla skuteczności kuracji jest “jakość” krwi pacjenta. To właśnie z niej pobieramy płytki krwi niosące w sobie czynniki wzrostu.
Jak więc należy przygotować się, żeby w dniu zabiegu krew pacjenta była najlepsza:
- Nie spożywać alkoholu na dwie, trzy doby przed zabiegiem
- Nie spożywać tłustych potraw w okresie dwóch dób przed zabiegiem.
- Zwiększyć spożycie wody w dni poprzedzające zabieg do 2 L dziennie.
- Nie wprowadzać organizmu w nadmierny wysiłek fizyczny na dwie, trzy doby przed zabiegiem. Nadmierny wysiłek fizyczny wpływa na jakość krwi zmuszając ją do sprostania zwiększonemu zapotrzebowaniu organizmu.
- Unikać nikotyny.
- Nie przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. Aspiryna).
PRZECIWSKAZANIA
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby krwi (nadpłytkowość samoistna – choroba polegająca na patologicznym wzroście trombocytów zaliczana do zespołów mieloproliferacyjnych),
- choroby nowotworowe, w szczególności rak kości, krwi – białaczka,
- chemoterapia,
- niewydolność wątroby,
- sepsa,
- aktywna infekcja wirusem opryszczki,
- twardzina lub choroby naczyniowe,
- zakażenia wirusowe,
- podczas choroby, która powodują dysfunkcje płytek krwi (pacjent jest chory lub ma gorączkę – należy przebyć chorobę i odczekać kilka dni),
- terapia przeciwzakrzepowa,
- podczas zażywania sterydów i leków przeciwzapalnych w okresie 48 godzin przed zabiegiem – trzeba te leki odstawić na ten okres oraz po zabiegu nie zażywać przez 48 godzin,
- podczas zażywania kortykosterydów – po wykonaniu zabiegów PRP należy odczekać od 2-4 tygodnie i dopiero wykonywać kurację kortykosterydami.